Ile paneli fotowoltaicznych założyć by obniżyć swoje rachunki do zera?

Właściciele małych domowych instalacji fotowoltaicznych nie mają możliwości odsprzedania wytworzonej energii do sieci i zarabiania w ten sposób. Nie otrzyma się za to wynagrodzenia, jednak istnieją inne mechanizmy zachęcające do inwestycji w panele fotowoltaiczne. Można rozliczać się bilansując energię zużytą z sieci oraz przekazaną do sieci. Należy jednak odpowiednio dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej do swoich potrzeb. Budowa większej instalacji przyniesie zyski tylko sieci, my nie zarobimy ani złotówki, a nadwyżka energii nam przepadnie.

Posiadając instalację o mocy do 10 kWp mamy możliwość odebrania bez opłat 80% energii, którą oddaliśmy do sieci. Powyżej 10kWp jednak można odebrać już tylko 70% energii.

W domku jednorodzinnym zamieszkałym przez 4 osoby, w ciągu roku zużywa się średnio 4000-6000 kWh. Różnice mogą być jednak ogromne i zależy od użytkowników oraz urządzeń. Precyzyjne określenie zużycia prądu możliwe jest jednak przy przeprowadzeniu analizy w dłuższym okresie czasu. Nowi mieszkańcy mogą oprzeć się jednak na pewnych założeniach i wartościach typowych. Przy wyliczeniach należy wziąć pod uwagę najbardziej prądożerne urządzenia np. klimatyzatory. Wyliczenia te powinny pomóc nam określić wielkość instalacji fotowoltaicznej prowadzącej do obniżenia naszych rachunków za prąd do zera.

Typowa moc instalacji fotowoltaicznej do 3-5 kWp, która jest uzasadniona ekonomicznie i technicznie. Dużym ograniczeniem jest powierzchnia zajmowana przez panele. Ich typowe wymiary to 1×1,6m o mocy 250 kWp, aby uzyskać 5 kWp trzeba rozstawić je na powierzchni 35m2. Kolejnym czynnikiem są niemałe koszty, które wynoszą 4000-6000 zł/kWp. Cena jednak spada wraz ze wzrostem wielkości instalacji, gdyż niektóre koszty są stałe np. montaż. Dostęp do sieci jest przy tym konieczny, bo ok 2/3 wytworzonej energii trafia do sieci, a pozostałą 1/3 zużywamy na bieżąco. Przy takich proporcjach zużycia na własne potrzeby i ok 20% potrąceniu za każdy 1 kWp zaoszczędzimy rocznie około 550 zł.

Wydatek inwestycyjny jest spory, dlatego warto poszukać wsparcia finansowego. Istnieje wiele programów wspierających, zarówno rządowe jak i gminne, czy powiatowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zachęamy do kontaktu!