Kraj Środka, około 20 lat temu, podjął się działań mających na celu poprawę stanu środowiska. Promocja instalowania paneli fotowoltaicznych opłaciła się, a kraj zgodnie z oczekiwaniami ograniczył dzięki temu emisję gazów cieplarnianych. Oczywiście przy odczytywaniu raportów z któregokolwiek kraju, powinniśmy wziąć pod uwagę aspekt pandemii, który ma ogromny wpływ na gospodarkę kraju. W związku z walką z wirusem, kraj ucierpiał gospodarczo. W wyniku czego emisja dwutlenku węgla przez Chiny diametralnie wzrosła. Jednak z powodzeniem rynek energii odnawialnych nieustannie się rozwija.
Chiny, jako jeden z największych użytkowników energii, jednocześnie są producentem ogromnej ilości dwutlenku węgla. Zważając na to, rozwój sektora pozyskującego energię ze źródeł odnawialnych, jest wspierany przez rządowe inwestycje. Państwo Środka widzi problem, jaki stanowią zanieczyszczenia środowiska, dlatego też, aby utrzymać poziom rozwoju gospodarczego i jednocześnie powstrzymać szkody powodowane produkcją CO2, czysta energia zyskuje coraz więcej uwagi.
Inwestycje odżywiające gospodarki
PowerChina z roku na rok podejmuje się inwestycji w różnych częściach świata. Projekty obejmują budowę elektrowni wiatrowych i słonecznych. Aktualnie firma zawiera kolejne kontrakty na projekty w Ameryce Środkowej i Południowej. Usytuowany w południowej prowincji Jujuy w Argentynie projekt posiadaja moc 315 MV. Firma oczekuje, że projekty przyczynią się do transformacji energetycznej krajów i wspomogą ich zrównoważony rozwój, ponieważ przychody z produkcji energii elektrycznej pozwolą zasilić dynamizację postępu gospodarczego.
Największy emitent świata
Chiny to nie tylko kraj odpowiedzialny za najwyższą produkcję gazów cieplarnianych na świecie, ale także największy rynek finansujący energię. Głowa państwa zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka ciąży na Chinach oraz z tego jak istotną rolę odgrywają w kształtowaniu bezemisyjnej przyszłości naszej planety. Xi Jinping ogłosił niecały rok temu, iż kraj będzie dążył do osiągnięcia szczytowych emisji przed rokiem 2030, a przed 2060 rokiem ma dojść do neutralności węglowej.
Poniżej zamieszczony schemat przedstawia E3ME – model makroekonometryczny skonstruowany, aby sprostać wyzwaniom gospodarczym. Firma Cambridge Econometrics zauważa pozytywne skutki aktywnej polityki klimatycznej Chin, mające wpływ na gospodarkę światową. Nawet w przypadku, gdy reszta krajów nieśpiesznie podchodziłaby do tego tematu. Powodem tego, jest zjawisko ‘’rozlania technologii’’. Zmiany technologiczne, rozwój sektora odnawialnych źródeł energii, zwiększona produkcja komponentów potrzebnych do zasilania czystą energią sprawia, że stają się one bardziej przystępne dla reszty świata, a ich dostępność się zwiększa. Ma na to wpływ chociażby to jakie ilości dóbr Chiny eksportują za swoje granice.