W tym roku, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, zostały przeprowadzone badania dotyczące wytrzymałości udarowej paneli fotowoltaicznych. Ich celem było przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa, w jaki sposób instalacja fotowoltaiczna powinna być zabezpieczona oraz sprawdzenie rzeczywistej odporności udarowej urządzeń PV.

Palący problem

W związku z rosnąca liczbą pożarów, zlokalizowanych na domach i innych budynkach użytkowych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczną, zaistniała potrzeba sprawdzenia co stanowi ich przyczynę. Podczas analiz zostały przeprowadzone testy z zamiarem określenia na ile bezpieczne są instalacje PV oraz jakie mogą być skutki ich przepięć. Wspomniane przepięcia mogą zaistnieć na skutek wyładowań atmosferycznych, podczas silnych burz z piorunami.

Takie zdarzenia nie są nowością, jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, w 2019 roku otrzymano aż 153 520 zgłoszeń o pożarze instalacji PV. Spośród wszystkich otrzymanych zawiadomień – 20% z nich dotyczyło obiektów mieszkalnych. Choć w skali roku, informacja o 31 994 pożarach nie jest zatrważająca, mając na względzie zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych, badania są jak najbardziej uzasadnione.

Umieszczony poniżej wykres przedstawia zaokrąglony, procentowy rozkład przyczyn pożarów fotowoltaiki, na podstawie badań TUV Rheinland – Fraunhofer.

Analizując wykres, jesteśmy w stanie zauważyć powielanie się czynników, które stanowią podłoże do pożaru. Najrzadszą przyczyną pożaru instalacji fotowoltaicznej są błędy w procesie projektowania i wynikających z nich ustaleń, wykorzystywanych w późniejszym jej montażu. Kolejnym aspektem są awarie urządzeń, dlatego tak często powtarza się, aby decydując się na zakup paneli mieć na uwadze ich jakość, a także kwalifikacje i doświadczenie kadry zajmującej się montażem PV na dachu. Analogicznie, na wykresie widzimy czynnik błędów w montażu. Ostatnią, najczęstszą okolicznością powstania pożaru instalacji PV są czynniki zewnętrzne, w tym wcześniej poruszone wyładowania atmosferyczne – burze.

Apel ekspertów

Naukowcy z Uniwersytetu Białostockiego ustalili, iż głównym powodem pożarów instalacji fotowoltaicznych są: niewłaściwy montaż paneli fotowoltaiki oraz użycie niskiej jakości komponentów. Zarówno w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w Pure Solar Power istnieje zgodność w stwierdzeniu, iż przy wyborze firmy oraz oferty instalacji PV najpierw należy zapoznać się z opiniami o firmie, kadrze monterskiej oraz jakości oferowanych przez nią komponentów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Spis treści

Zobacz również

Podobne wpisy

Prąd 4.0 – Program dofinansowań dla magazynów energii, kiedy?

Aktualnie funkcjonujący plan, figurujący na oficjalnej stronie rządowej zakłada finansowanie dla przyszłych prosumentów w ramach mikroinstalacji fotowoltaicznych. Finansowanie obejmuje przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu fotowoltaiki – o zainstalowanej mocy

Łamigłówka matematyczna

Jeśli jeden panel wygeneruje X energii w ciągu dnia, to ile paneli potrzebuję do zasilenia klimatyzatora przez 1h? Jak obliczyć to, ile energii wyprodukuje dla nas panel słoneczny? Ponieważ na

Recykling paneli słonecznych

Wraz dynamicznym rozwojem sektora OZE, zwiększa się liczba użytkowników zielonych technologii. Powstają kolejne moduły, które – jak wszystko – po pewnym czasie ulegają przedawnieniu. Z tego względu w różnych częściach