W tym roku, na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej, zostały przeprowadzone badania dotyczące wytrzymałości udarowej paneli fotowoltaicznych. Ich celem było przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa, w jaki sposób instalacja fotowoltaiczna powinna być zabezpieczona oraz sprawdzenie rzeczywistej odporności udarowej urządzeń PV.
Palący problem
W związku z rosnąca liczbą pożarów, zlokalizowanych na domach i innych budynkach użytkowych wyposażonych w instalacje fotowoltaiczną, zaistniała potrzeba sprawdzenia co stanowi ich przyczynę. Podczas analiz zostały przeprowadzone testy z zamiarem określenia na ile bezpieczne są instalacje PV oraz jakie mogą być skutki ich przepięć. Wspomniane przepięcia mogą zaistnieć na skutek wyładowań atmosferycznych, podczas silnych burz z piorunami.
Takie zdarzenia nie są nowością, jak podaje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, w 2019 roku otrzymano aż 153 520 zgłoszeń o pożarze instalacji PV. Spośród wszystkich otrzymanych zawiadomień – 20% z nich dotyczyło obiektów mieszkalnych. Choć w skali roku, informacja o 31 994 pożarach nie jest zatrważająca, mając na względzie zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników paneli fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych, badania są jak najbardziej uzasadnione.
Umieszczony poniżej wykres przedstawia zaokrąglony, procentowy rozkład przyczyn pożarów fotowoltaiki, na podstawie badań TUV Rheinland – Fraunhofer.
Analizując wykres, jesteśmy w stanie zauważyć powielanie się czynników, które stanowią podłoże do pożaru. Najrzadszą przyczyną pożaru instalacji fotowoltaicznej są błędy w procesie projektowania i wynikających z nich ustaleń, wykorzystywanych w późniejszym jej montażu. Kolejnym aspektem są awarie urządzeń, dlatego tak często powtarza się, aby decydując się na zakup paneli mieć na uwadze ich jakość, a także kwalifikacje i doświadczenie kadry zajmującej się montażem PV na dachu. Analogicznie, na wykresie widzimy czynnik błędów w montażu. Ostatnią, najczęstszą okolicznością powstania pożaru instalacji PV są czynniki zewnętrzne, w tym wcześniej poruszone wyładowania atmosferyczne – burze.
Apel ekspertów
Naukowcy z Uniwersytetu Białostockiego ustalili, iż głównym powodem pożarów instalacji fotowoltaicznych są: niewłaściwy montaż paneli fotowoltaiki oraz użycie niskiej jakości komponentów. Zarówno w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w Pure Solar Power istnieje zgodność w stwierdzeniu, iż przy wyborze firmy oraz oferty instalacji PV najpierw należy zapoznać się z opiniami o firmie, kadrze monterskiej oraz jakości oferowanych przez nią komponentów.